[X308] Gearbox Fault

Moderator: V12

Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

[X308] Gearbox Fault

Post autor: KotXj_Gdynia »

Witam wszystkich,

od wczoraj mam problem z skrzynią, mianowicie na rozgrzanym silniku auto szarpie przy przełożeniach, na początku nie miałem żadnych komunikatów ale dzisiaj wyskoczył Gearbox Fault, po zgaszeniu silnika wszystko było ok i nie szarpał a błąd zniknął.
Po ponownym rozgrzaniu auta problem powrucił przy małej prędkości i do tego zapalił się check engine, po zgaszeniu i odpaleniu błąd skrzyni zniknął a check pali sie dalej. Auto nie zawsze szarpie i nie znam przyczyny dlaczego tak sie dzieje.
Dodam tylko że skrzynia miała remont kapitalny 2 lata temu, a problem wystąpił po umyciu auto myjką, morze jakiś czujnik jest zalany?

Czy jazda w trybie awaryjnym skrzyni jest bezpieczna?


Pozdrawiam
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
Jarek-Jerryjag
Posty: 2960
Rejestracja: sob lut 03, 2007 5:38 am

Post autor: Jarek-Jerryjag »

na początku sprawdz pouczenie końcówki elektrycznej do skrzyni , jeśli ok sprawdz poziom oleju w skrzyni.[/list]
Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

Post autor: KotXj_Gdynia »

Jarek, gdzie znajdę połączenie końcówki do skrzyni?, i czy istnieje jakiś prosty sposób sprawdzenia stanu oleju w skrzyni?

Pozdrawiam
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
Awatar użytkownika
V12
admin
admin
Posty: 3342
Rejestracja: śr sie 30, 2006 2:54 pm

Post autor: V12 »

Złącze skrzyni - spójrz na ten wątek http://www.jaguarforums.com/forum/xj-xj ... lt-116001/

Sprawdzanie stanu oleju - poszukaj pod hasłem "wymiana oleju 5HP24".
JAGUAR CZĘŚCI XK120 XK140 Daimler DS420 E-TYPE MK2 XJS XJR-S XJ40 X300 X308 XJ6 XJ12 XK8 XKR S-TYPE X-TYPE XJ X350 XF F-TYPE XE F-PACE E-PACE I-PACE tel. 506 11 22 04 https://v12.com.pl
Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

Post autor: KotXj_Gdynia »

ok, dziękuję.
Jutro postaram się ogarnąć ten temat.

Pozdrawiam
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

Post autor: KotXj_Gdynia »

sprawdziłem wtyczkę, jest ok oraz olej jest czysty i jest go dosyć.
Po podpięciu auta pod komputer pokazuje jeden jedyny błąd przedłużenia 3 biegu.
Czy ktoś z was orientuje się w temacie?, skrzynia była remontowana w firmie "ASB DŁUGOŁĘKA" 21.12.2012r. i przejechała od tamtego czasu 20 tys. km.
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
Jarek-Jerryjag
Posty: 2960
Rejestracja: sob lut 03, 2007 5:38 am

Post autor: Jarek-Jerryjag »

KotXj_Gdynia, czy znasz # kodu skrzyni? "przedłużenia 3 biegu" czy to znaczy ze ślizga się czy wchodzi z opóźnieniem na 4 bieg? Jeśli piszesz ze Długołęka warsztat reperował to może warto podjechać co oni myślą .
PS czy wszystkie światła palą się przy gałce zmiany biegów?
Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

Post autor: KotXj_Gdynia »

jutro podjadę do mojego mechanika i postaramy się sczytać ten kod, wydaję mi się że bardziej ślizga jak wchodzi z opóźnieniem, z tego co zauważyłem problem bardziej dotyczy zmiany przełożenia z 1 na 2 i 2 na 3.
Przy mocnym dodaniu gazu obroty idą w górę ale auto nie chce jechać, tak jakby się ślizgało, następnie następuje szarpnięcie i wchodzi w tryb awaryjny.
Jeżeli chodzi o zakład który regenerował skrzynię to znajduję się on 500km od mojej miejscowości, kolega od którego odkupiłem Kota wymontował ją i wysłał kurierem do regeneracji, rozmawiałem dzisiaj z tym zakładem i polecili mi przyjechać z tym że nie kalkuluje mi się to bo skrzynia i tak nie jest na gwarancji.

Wszystkie diody działają prawidłowo, przy zmianie trybów skrzyni od P po 2 bieg palą się czerwone diody.

Czy twoim zdaniem Jarek jest bezpieczna jazda w trybie awaryjnym skrzyni? w tym trybie zmienia biegi bardzo płynnie z tym że bardzo słabo się rozpędza w szczególności przy ruszaniu z miejsca pod górę.
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
Jarek-Jerryjag
Posty: 2960
Rejestracja: sob lut 03, 2007 5:38 am

Post autor: Jarek-Jerryjag »

KotXj_Gdynia pisze:trybie awaryjnym skrzyni
to znaczy ze skrzynia ma tylko 3 bieg reszta jest zablokowane oczywiście jeszcze wsteczny.
Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

Post autor: KotXj_Gdynia »

kurczę, byłem prawie pewien że w tym trybie awaryjnym skrzynia zmienia przełożenia.
Czy twoim zdaniem jazda w tym trybie wpływa jakoś na zużycie innych elementów np. skrzyni czy silnika?
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

Post autor: KotXj_Gdynia »

Kos błędu to p0733, jeżeli spotkał ktoś się z podobnym problemem to bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
Jarek-Jerryjag
Posty: 2960
Rejestracja: sob lut 03, 2007 5:38 am

Post autor: Jarek-Jerryjag »

według książki kodów jaguara to zmiana biegów pozycja 3 . wtedy elektronicznie jest zablokowana transmisja na 5 biegu( a nie na 3). do tego sterownik silnika limituje moc silnika .
przyczyny:
1.skrzynia ma mało oleju ( to jest podstawa sprawdzenia poziomu we wszystkich skrzyniach gdy jest problem . olej w skrzyni podczas sprawdzania powinien mieć 30 do 50 stopni Celsiusza.
2. output speed sensor problem
3 input speed sensor problem
4. skrzynia nawalona.
punkt 2-3 te sensory są w środku skrzyni zamocowane od dołu . często problem jest z elektryczny - podłączenie ale moze być problem z samymi sensorami.
Awatar użytkownika
KotXj_Gdynia
Posty: 44
Rejestracja: sob kwie 04, 2015 6:36 am

Post autor: KotXj_Gdynia »

Po rozebraniu skrzyni okazało się że jest uszkodzona mechanicznie, koszt regeneracji 3800zł.
Pracuje bez żadnych zastrzeżeń, płynnie zmienia biegi. Żadnych szarpnięć czy przeciągnięć.
Jaguar X308 2001r. Executive.
When the dreams come true.
ODPOWIEDZ