[XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Moderator: V12

Szogun
Posty: 18
Rejestracja: czw lis 14, 2013 6:19 pm

[XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Post autor: Szogun »

Mam XJ40 z 1992 roku. Wymieniałem ostatnio nagrzewnice i mam problem z nawiewami.Z kratek "na szybę" i bocznych nie leci ciepłe powietrze (to znaczy leci ,ale siła jest bardzo słaba). Jedynie z rur które idą na tył (tunelem) leci mocne gorące powietrze. Potencjometr reaguje na zmianę temp (ciepło - zimno)
Tranzystory w blowerech były wymieniane i działają dobrze, przewody podciśnienia chyba też dobrze - jest ciśnienie w układzie z kolektora ssącego.
Co może być przyczyną ,że z ww kratek siła dmuchu jest po prostu słaba ?
Jarek-Jerryjag
Posty: 2960
Rejestracja: sob lut 03, 2007 5:38 am

Re: [XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Post autor: Jarek-Jerryjag »

Czy masz powietrze wieje na przednią szybę non stop? moze podczas składania nagrzewnicy wytrąciłeś rurki prowadzące od solenoidów znajdujących się pod nagrzewnica z lewej i prawej strony .
Szogun
Posty: 18
Rejestracja: czw lis 14, 2013 6:19 pm

Re: [XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Post autor: Szogun »

Trudno nazwać to wiejącym powietrzem. Ujmę to tak, na szybę wyczuwam tylko bardzo delikatny podmuch. Nie jest to powietrze gorące tylko letnie. Ze wszystkich kratek wydobywa się powietrze letnie z bardzo małą siła. Wyjątkami są:
- nawiew na nogi - jest ciepły ,ale siła nadmuchu umiarkowana
- nadmuch na tył- jest gorący z dużą siłą nadmuchu

Rurki są podłączone jak były (tak mi się wydaje). Te rurki w połączeniu z solenoidami sterują otwarciem ? czy tylko mieszają powietrze ? Bo regulacja temp działa i jest reakcja . Zimne powietrze jest zimne nawet bardzo.
Jarek-Jerryjag
Posty: 2960
Rejestracja: sob lut 03, 2007 5:38 am

Re: [XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Post autor: Jarek-Jerryjag »

wygląda z opisu ze masz podciśnienie OK . to schemat twojego podciśnienia:
http://www.jag-lovers.org/books/xj-s/images/Image16.gif
prawdopodobnie masa górny siłownik zablokowany . Po odkręceniu sterownika klimy na górze jest ten sterownik . na dole jest drugi ale on działa bo masz gorące powietrze w nogach i z tyłu. Ten sterownik mozna rozebrać i lekko go poruszać tam jest smar i czasami blokuje w max pozycji .
Jak go złoże to podłączam do systemu i sprawdzam czy działa . Pamiętaj o sterowniku musi być podłączony gdy sprawdzasz siłownik
Szogun
Posty: 18
Rejestracja: czw lis 14, 2013 6:19 pm

Re: [XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Post autor: Szogun »

Załączyłem zdjęcie. W którym miejscu jest mniej więcej ten zawór ? Kota parkuje na parkingu podziemnym i światła jak na lekarstwo a do wiosny nie będę czekał.
Załączniki
xj40.jpg
Jarek-Jerryjag
Posty: 2960
Rejestracja: sob lut 03, 2007 5:38 am

Re: [XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Post autor: Jarek-Jerryjag »

to zdjęcie jest odwrotnie pokazane . Ten siłownik jest na zdjęciu za przewodami które są rozłączone od sterownia A/C . na zdjęciu wygląda ze jest z lewej stronie za sterownikiem przy tych gąbkach . Jest też drugi sterownik który lepiej widać jest lekko zasłonięty sterownikiem z prawej dolnej strony.(na zdjęciu )
sterownik to #2 są dwa ;
https://www.jaguarclassicparts.com/uk/j ... -electrics
jak będziesz robił to on znajduje się po prawej stronie nad sterownikiem .
Szogun
Posty: 18
Rejestracja: czw lis 14, 2013 6:19 pm

Re: [XJ40] Problem z nadmuchem z kratek

Post autor: Szogun »

Udało się wyjąć ten silniczek. Nic nie wzbudziło moich obaw co do niego - koła zębate całe, silnik podpięty na krótko pracuje tyle że jak był wyjęty to pracował cały czas. Jak przełączałem nadmuch szyba -High to była jakaś reakcja. Ten silnik chyba odpowiada za 3 stany pracy - szyba, high i zimne z klimy. Niestety cały czas powietrze z podszybia i kratek lewa-prawa nie jest gorące tylko letnie. Sprawdzę jeszcze podciśnienia i prawidłowość podłączenia przewodów.
ODPOWIEDZ