[XJS] 4.0 1995 problem z klimatyzacją

Moderator: V12

eclips
Posty: 37
Rejestracja: czw sie 11, 2011 1:52 pm

[XJS] 4.0 1995 problem z klimatyzacją

Post autor: eclips »

witam
pacjent jaguar xjs cabrio z 1995
mam chyba problem z klimatyzajca
klimatyzacja swiezo nabita,podczas wlączania slychac jak zalacza się kompresor ale nie kreci się wentylator od klimy (taki maly z prawej strony)
czuć jak po nogach chlodzi ale nie chlodzi górą
ten co nabijal klime powiedział ze silniczek wentylatora powinien się krecic
mam wrazenie ze silniczek się zastal,rozkrecilem postukałem,podlaczylem na krótko i jest sprawny ale nie dochodzi do niego napiecie, sprawdzilem wszystkie bezpieczniki i jest ok (pod maska,w nogach kierowcy i pasażera)
czy ten wentylator ma się krecic od razu ?
gdzie i co sprawdzić jeszcze ?
czy jest jakas procedura sprawdzenia ukl.klimy do xjs 1995 ?
wtom
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 22, 2019 11:20 am

Re: [XJS 1995]

Post autor: wtom »

jak masz wisko to ten wentylator nie włącza się z klimą! skraplacz klimy jest schładzany razem z chłodnicą wody i oleju przez wisko. dopiero jak temp. w chłodnicy wody osiągnie 105*C to ten wentylator się włączy. jego funkcja to wspomaganie chłodzenia. jak chcesz sprawdzić ten wentylator, to wyjmij jego przekaźnik i włóż zworkę w piny i wentyl ruszy.
kolesie od klimy sugerują się współczesnymi autami, niestety w starych tak to nie działa. wentylator elektryczny, wspomagający jest załączany przez czujnik temperatury, który siedzi z prawej strony u dołu chłodnicy i nie ma on nic wspólnego z klimą.
eclips
Posty: 37
Rejestracja: czw sie 11, 2011 1:52 pm

Re: [XJS 1995]

Post autor: eclips »

Ok a więc wiatrak wyjaśniony ,wiatrak sprawdzałem jest sprawny
Klima świeżo nabita ale bardzo słabo dmucha gdzie szukać przyczyny ?
wtom
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 22, 2019 11:20 am

Re: [XJS 1995]

Post autor: wtom »

sterowanie nawiewami jest poprzez 2 serwomotory (górny i dolny) one realizują mieszanie temperatury (zimno, gorąco lub mieszane), mogą się przycinać. oprócz tego: recyrkulacją, szybą przednią i na twarz, zaworem nagrzewnicy sterują klapami zawory podciśnieniowe. musisz zobaczyć czy jak zmieniasz kierunek nawiewu to zmienia się to, czasu potrzebuje do 30s na wykonanie rozkazu. jak słabo wieje to sprawdź też czy zamknięty jest zawór nagrzewnicy (jeśli taki masz) -> siedzi w komorze silnika na rurze gumowej do nagrzewnicy przy grodzi.
co do wiatraka, to bym się upewnił czy czujnik temperatury jest sprawny, bo jak nie to wentyl nie ruszy.
eclips
Posty: 37
Rejestracja: czw sie 11, 2011 1:52 pm

Re: [XJS] 4.0 1995 problem z klimatyzacją

Post autor: eclips »

dzięki za info wtom
wyslalem info na pw z opisem
eclips
Posty: 37
Rejestracja: czw sie 11, 2011 1:52 pm

Re: [XJS] 4.0 1995 problem z klimatyzacją

Post autor: eclips »

istnieje jakas Procedura diagnostyczna klimatyzacji/ogrzewania dla xjs 4,0 z 1995r ?
wtom
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 22, 2019 11:20 am

Re: [XJS] 4.0 1995 problem z klimatyzacją

Post autor: wtom »

na piechotę :D
eclips
Posty: 37
Rejestracja: czw sie 11, 2011 1:52 pm

Re: [XJS] 4.0 1995 problem z klimatyzacją

Post autor: eclips »

Dziękuję bardzo koledze wtom który pokierował mnie co i jak i od dziś mogę cieszyć się działająca w pełni klimatyzacją
👏👏👏
ODPOWIEDZ